توده گردن چیست؟ + بررسی راه های درمان لنفادنوپاتی

فهرست مطالب

توده هایی که در گردن بوجود می آیند، رشد یا توده های غیر طبیعی هستند که از بافت‌های مختلف، از جمله ساختارهای لنفاوی، غده‌ای، عضلانی یا عصبی ایجاد می شوند. هر چند وجود توده گردن در بسیاری از موارد خطرناک نیست اما در صورت مشاهده این توده ها حتما به پزشک مراجعه کرده تا علت این بیماری را متوجه شده و در سریع ترین زمان نسبت به درمان آن اقدام نمایید. برای آشنایی بیشتر با علت ها و علائم این بیماری، روش تشخیص و درمان تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اگر متوجه هر گونه توده یا تغییر در گردن خود شدید، بهتر است در اولین فرصت توسط پزشک معاینه شوید. در موارد بسیاری این تود ها خطرناک نبوده ولی در برخی مواقع توده های گردن می توانند نگران کننده باشند. این تومورهای گردن می توانند به دلیل تورم غدد لنفاوی ایجاد شوند که معمولا پاسخی به عفونت نواحی اطراف توده هستند. سایر علل احتمالی ایجاد آن می تواند مربوط به کیست، بزرگ شدن غدد بزاقی، گره های تیروئید یا در موارد نادر و جدی تر، نشانه ای از سرطان باشد. 

راه های تشخیص توده گردن گسترده است و شامل لنفادنوپاتی ناشی از عفونت ها یا بدخیمی ها، ندول های تیروئید، ضایعات کیستیک مانند کیست های شکاف برونکیال، ناهنجاری های مادرزادی و نئوپلاسم های غدد بزاقی یا بافت های نرم است. روش های تشخیصی اغلب شامل مطالعات تصویربرداری مانند اولتراسوند، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، همراه با بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی برای بررسی هیستوپاتولوژیک است. 

انواع توده در گردن

توده‌ های گردن می ‌توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند و در نتیجه انواع مختلفی از آن در گردن دیده می شود. در اینجا چند نوع رایج وجود توده های گردنی را ذکر کرده ایم.

 • غدد لنفاوی بزرگ
 • ندول های تیروئید
 • مشکلات غدد بزاقی
 • کیست ها
 • شرایط التهابی
 • تومورها

شناسایی دقیق نوع توده اغلب به معاینه پزشکی نیاز دارد و معمولا شامل آزمایش‌های تصویربرداری (مانند سونوگرافی، ام آر آی یا سی‌تی اسکن) یا بیوپسی برای تجزیه و تحلیل بافت و تعیین ماهیت آن است.

 اصطلاح لنفادنوپاتی به چه معناست؟

لنفادنوپاتی به بزرگ شدن یا تورم غدد لنفاوی اطلاق می شود که ساختارهای کوچک لوبیایی شکلی هستند که در سراسر بدن توزیع شده و نقش مهمی در سیستم ایمنی دارند. توجه کنید که لنفادنوپاتی به خودی خود یک بیماری نیست، بلکه نشانه یک بیماری یا عفونت است و می تواند در پاسخ به عوامل مختلفی رخ دهد که در ادامه به توضیح این عوامل می پردازیم.

 1. عفونت‌ ها: عفونت ‌های رایج مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، گلودرد استرپتوکوکی یا عفونت‌ های پوستی می ‌توانند باعث تورم غدد لنفاوی مجاور شوند.
 2. شرایط التهابی: بیماری‌ های خود ایمنی، مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس، به دلیل پاسخ سیستم ایمنی می ‌توانند باعث لنفادنوپاتی شوند.
 3. سرطان ها: برخی سرطان ها از جمله لنفوم، لوسمی یا سرطان های متاستاتیک از سایر قسمت های بدن می توانند باعث بزرگ شدن غدد لنفاوی شوند.
 4. داروها: برخی از داروها ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی منجر به بزرگ شدن غدد لنفاوی شوند.

ویژگی ‌های لنفادنوپاتی، مانند محل گره ‌های متورم، حساسیت، اندازه و مدت زمان، می ‌توانند سرنخ‌ هایی از علت اصلی آن نشان دهند. به طور کلی، غدد لنفاوی کوچکتر از یک سانتی متر و بدون درد یا علائم دیگر چندان جای نگرانی ندارند. با این حال، گره های بزرگتر یا گره هایی که با درد، تب، کاهش وزن یا بزرگ شدن مداوم همراه هستند باید توسط یک پزشک متخصص ارزیابی شوند.

علت به وجود آمدن توده گردن چیست؟

انواع توده های گردنی می توانند از علل مختلفی ناشی شوند که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. در اینجا برخی از علل شایع را نام می بریم.

 بزرگ شدن غدد لنفاوی

این غدد اغلب شایع ترین علت توده های گردن هستند. گره های لنفاوی می توانند در پاسخ به عفونت هایی مانند سرماخوردگی، گلودرد استرپتوکوکی یا مونونوکلئوز متورم شوند. آنها همچنین می توانند به دلیل شرایط جدی تر مانند لنفوم یا سرطان متاستاتیک بزرگ شوند.

وجود ندول های تیروئید

توده هایی هستند که در غده تیروئید ایجاد می شوند. بیشتر انواع ندول تیروئید، غیر سرطانی (خوش خیم) هستند و ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکنند، اما برخی می توانند سرطانی و مشکل ساز باشند.

 تورم غدد بزاقی

شرایطی مانند عفونت یا انسداد غدد بزاقی می تواند باعث ایجاد توده در گردن شود. سیالادنیت (التهاب غده بزاقی) یا سنگ غدد بزاقی ممکن است منجر به این بیماری شود.

وجود کیست های مختلف در ناحیه گردن

 کیسه های پر از مایع می توانند در قسمت های مختلف بدن از جمله گردن ایجاد شوند. به عنوان مثال، کیست های شکاف برونکیال، کیست های مادر زادی هستند که در طول رشد جنینی در گردن ایجاد می شوند.

 تومور های گردن

یک تومور گردن خوش خیم یا بدخیم می تواند توده هایی در گردن ایجاد کند. تومورهای خوش خیم مانند لیپوم ها می توانند در بافت های نرم ایجاد شوند، در حالی که تومورهای بدخیم می توانند به دلیل متاستاز از سایر سرطان ها باشند.   

توده گردنی چه علائمی دارد؟

علائم توده گردن بسته به علل زمینه ای آن می تواند متفاوت باشد. برخی از علائم رایجی که ممکن است همراه با توده گردن ظهور کنند مانند توده قابل لمس، درد یا تغییر در صدا و… هستند که در ادامه به تشریح هر یک از این علائم می پردازیم.

 • توده قابل مشاهده یا قابل لمس: احساس یا دیدن برآمدگی یا تورم در ناحیه گردن که بسته به علت و اندازه توده، ممکن است کوچک یا قابل توجه باشد.
 • درد یا حساسیت: ناراحتی یا درد در ناحیه توده، به خصوص اگر توده روی اعصاب یا ساختارهای مجاور فشار بیاورد.
 • تغییرات در صدا: اگر این توده روی تارهای صوتی یا ساختارهای مجاور تأثیر بگذارد، ممکن است باعث تغییراتی در کیفیت صدا مانند گرفتگی صدا یا مشکل در صحبت فرد شود.
 • مشکل در بلع (دیسفاژی): توده های بزرگتر یا آنهایی که در نزدیکی گلو یا مری قرار دارند ممکن است منجر به مشکل در بلع یا ناراحتی در هنگام بلع غذا شوند.
 • دشواری تنفس: اگر توده به راه هوایی فشار وارد کند، می تواند باعث مشکلات تنفسی شود.
 • غدد لنفاوی بزرگ شده: وجود غدد لنفاوی متورم در گردن که نشان دهنده پاسخ بدن به عفونت یا سایر بیماری های زمینه ای است.
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح: در برخی موارد، وجود توده های گردن ممکن است با کاهش وزن ناخواسته و بدون دلیل همراه باشد.
 • تغییرات در پوست یا ظاهر: پوست روی توده ممکن است قرمز یا ملتهب باشد.

توجه داشته باشید که این علائم می تواند نشان دهنده شرایط مختلف باشد، از مسائل خوش خیم مانند عفونت ها، کیست ها یا بزرگ شدن غدد لنفاوی به دلیل بیماری های رایج گرفته تا مسائل نگران کننده تر مانند تومورها یا سرطان ها. اگر متوجه توده ‌ای در گردن شدید، متوجه بزرگ شدن توده گردن شدید یا هر یک از این علائم فوق را تجربه کردید، به ‌ویژه اگر ادامه یابد یا بدتر شود، ضروری است که برای تشخیص دقیق و درمان مناسب با یک پزشک متخصص مشورت کنید. 

راه های درمان توده های گردن 

درمان توده گردن کاملا به علت زمینه ای آن بستگی دارد. در هر فردی با توجه به علائم، نوع غده، سن و سبک زندگی بیمار،  پزشک روش درمان متفاوتی را پیشنهاد می کند. 

 1. در صورت عفونت، اگر توده به دلیل عفونت باکتریایی باشد، معمولا آنتی بیوتیک ها تجویز می شود. در برخی موارد، جراحی ممکن است برای پاکسازی کامل عفونت لازم باشد. در مواردی که علت مربوط به عفونت ویروسی است، غدد لنفاوی معمولا پس از رفع عفونت به حالت عادی باز می گردند. برای موارد شدیدتر یا پایدارتر، ممکن است به بررسی ها یا درمان های بیشتری نیاز باشد.
 2. در علل مربوط به ندول های تیروئیدی، بسته به خوش خیم یا سرطانی بودن آنها، درمان می تواند متفاوت باشد. برخی از این ندول ها نیاز به جراحی ندارند و با مراقبت های خاصی برطرف می شوند. در مقابل، جراحی برای برداشتن بخشی یا تمام غده تیروئید، درمان با ید رادیواکتیو یا هورمون درمانی برای سرطان تیروئید از دیگر گزینه های موجود است.
 3. در علل مرتبط با غدد بزاقی، آنتی بیوتیک ها ممکن است برای عفونت در غدد بزاقی تجویز شوند. برای تومور های غدد بزاقی، ممکن است برداشتن آن ضروری باشد. 
 4. در علل مربوط به کیست ها، درمان ممکن است شامل تخلیه کیست یا برداشتن از طریق جراحی باشد، به خصوص اگر کیست باعث ناراحتی، عفونت یا مشکلات زیبایی شود.
 5. در علل ناشی از تومورها، بسته به نوع و مرحله تومور، درمان تومورهای گردن می تواند شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از این موارد باشد.

منابع: verywellhealth.com saudigerman.com

دیگر مقالات

درمان فتق کشاله ران بدون جراحی
کنترل علائم فتق کشاله ران بدون جراحی

درمان فتق کشاله ران بدون جراحی می ‌تواند برای بسیاری از افرادی که به دنبال راه‌ حل‌های غیر تهاجمی هستند، گزینه‌ ای جذاب باشد. فتق

تماس با ما