جراحی ندول تیروئید + روش‌ها و مراقبت‌ها

جراحی ندول تیروئید
فهرست مطالب

ندول تیروئید، که به عنوان توده ‌هایی در غده تیروئید شناخته می ‌شوند، می ‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند و بر اساس ویژگی ‌های خود، درمان‌ های متفاوتی را می‌ طلبند. جراحی ندول تیروئید یکی از روش ‌های مهم درمانی است که برای بیمارانی با ندول‌ های بزرگ، ندول‌ هایی که علائم آزار دهنده ایجاد می ‌کنند، یا ندول‌ هایی که پتانسیل تبدیل شدن به سرطان را دارند، توصیه می ‌شود.

تصمیم گیری برای انجام جراحی ندول تیروئید نیازمند در نظر گرفتن عوامل مختلفی است، از جمله اندازه و نوع ندول، وضعیت کلی سلامت بیمار و خطرات احتمالی مرتبط با جراحی. همچنین، انتخاب بهترین روش جراحی برای هر بیمار، بسته به شرایط خاص او، می ‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله، ما به بررسی دقیق ‌تر این عوامل، روش ‌های جراحی موجود، مزایا و عوارض آنها، و هزینه ‌های مرتبط با جراحی در سال 1402 خواهیم پرداخت.

علائم ندول تیروئید چیست؟

گره تیروئید اغلب علائم خاصی ندارد و با معاینات بالینی پزشک و آزمایش‌های سونوگرافی و سی تی اسکن مشخص می‌شود. در برخی موارد نیز ممکن است بیماری توده‌های برآمدگی را در گردن خود مشاهده کند. در موارد نادر نیز ممکن است شخص دچار تنگی نفس یا گرفتگی صدا شود.

جراحی ندول تیروئید در چه مواقعی انجام می‌شود؟

جراحی ندول تیروئید

پزشکان جراحی ندول تیروئید را در شرایط زیر توصیه می‌کنند:

  • ندول‌های تیروئید سرطانی: سرطان شایع‌ترین دلیل انجام جراحی ندول تیروئید است. وجود ندول تیروئید می‌تواند علامت ابتلا به سرطان تیروئید باشد. چنانچه به سرطان تیروئید مبتلا باشید، درمانی که احتمالاً به شما توصیه می‌شود این است که بخش اعظم غده تیروئید یا تمام غده را بردارید.
  • ندول‌های تیروئید غیرسرطانی اما بزرگ: اگر ندول تیروئید بیش از حد بزرگ شود به نای یا مری فشار می‌آورد. در نتیجه تنفس یا بلع را دشوارتر می‌کند. برداشتن جزئی یا کامل غده تیروئید روشی برای درمان ندول‌های بزرگ تیروئید است.
  • ندول‌های تیروئید مشکوک: سرطانی یا غیرسرطانی بودن بعضی ندول‌های تیروئید را نمی‌توان پس از انجام آزمایش روی نمونه استخراج‌شده از طریق نمونه‌برداری با سوزن تعیین کرد. اگر خطر سرطانی شدن ندول‌های تیروئید وجود داشته باشد، ممکن است متقاضی جراحی ندول تیروئید محسوب شوید.

نحوه انجام جراحی ندول تیروئید

نحوه انجام جراحی ندول تیروئید

جراحان معمولاً عمل تیروئیدکتومی را تحت بیهوشی عمومی انجام می‌دهند، بنابراین در طول عمل هوشیار نخواهید بود. متخصص بیهوشی داروی بیهوشی را به شما می‌دهد. دارو ممکن است به صورت گازی باشد که آن را از طریق ماسک استنشاق می‌کنید یا ممکن است مایعی باشد که متخصص آن را در وریدتان تزریق می‌کند. لوله تنفسی پس از بیهوشی در نای قرار داده می‌شود تا به تنفس‌تان در طول عمل کمک کند.

تیم جراحی چند دستگاه کنترل را به بدن‌تان متصل می‌کنند. تا ضربان قلب، فشار خون و میزان اکسیژن‌ خون‌تان را در تمام طول عمل تحت نظر داشته باشند. برای مثال کاف فشار خون دور بازوی‌تان بسته می‌شود و الکترودهای مانیتور قلب نیز به قفسه سینه‌تان متصل می‌شود.

وقتی بیهوش شدید، جراح برشی را در بخش میانی پایین گردن ایجاد می‌کند. جراح برش را غالباً در چین پوستی می‌زند تا جای زخم پس از التیام یافتن بافت‌ها جلب‌توجه نکند. سپس تمام غده تیروئید یا بخشی از آن را، با توجه به دلیل انجام جراحی بیرون می‌آورد.

چنانچه جراحی ندول تیروئید به دلیل ابتلا به سرطان تیروئید انجام شود، جراح غده‌های لنفاوی دور تیروئید را نیز بررسی و خارج می‌کند. جراحان در عمل برخی بیماران از تجهیزات خاصی برای پایش تحریک تارهای صوتی حین جراحی استفاده می‌کنند تا از آسیب دائمی جلوگیری کنند. جراحی ندول تیروئید معمولاً یک تا دو ساعت طول می‌کشد. البته ممکن است عمل، بسته به گستردگی و دشواری جراحی کوتاه‌تر یا طولانی‌تر باشد.

بیمار در اتاق عمل در حالت نیمه‌نشسته قرار داده می‌شود. تکیه‌گاه زیر گردن و شانه‌هایش گذاشته می‌شود؛ ممکن است چانه بیمار به عقب داده شود. اکثر جراحی‌های ندول تیروئید تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، بنابراین در طول عمل خواب خواهید بود و هیچ دردی را حس نخواهید کرد.

دیگر مقالات

علائم بواسیر در زنان
14 راه برای درمان هموروئید زنان

بواسیر، که به آن هموروئید نیز می ‌گویند، تورم و التهاب رگ‌ های ناحیه تحتانی مقعد و رکتوم است. این عارضه در زنان بسیار شایع

تماس با ما