انواع و درمان خونریزی معده

خونریزی معده

فهرست مطالب

مخونریزی معده، یکی از شایع ‌ترین مشکلات پزشکی است که می ‌تواند نشان ‌دهنده یک مشکل جدی در دستگاه گوارش باشد. این شرایط ممکن است به صورت آشکار مانند خون در مدفوع یا به شکل پنهان و کمتر قابل تشخیص مانند کم ‌خونی ناشی از خونریزی مزمن ظاهر شود. خونریزی معده می ‌تواند ناشی از طیف وسیعی از عوامل، از جمله زخم ‌های معده، التهاب، عفونت، یا حتی سرطان معده باشد.

در این مقاله، ما به بررسی علائم، علل مختلف خونریزی معده، روش‌ های تشخیص و گزینه ‌های درمانی موجود می‌ پردازیم. همچنین، رویکردهای پیشگیرانه و اقدامات خود مراقبتی که می ‌توانند به کاهش خطر وقوع یا تکرار خونریزی معده کمک کنند، مورد بررسی قرار می ‌گیرند. شناسایی به موقع علائم و درمان مناسب این شرایط سمی ‌تواند به جلوگیری از عواقب جدی ‌تر کمک کرده و کیفیت زندگی فرد را بهبود ببخشد.

علائم خونریزی معده

علائم خونریزی حاد معده

علائم بسته به سرعت خونریزی شما نیز متفاوت است. اگر خونریزی در معده وجود داشته باشد، ممکن است خون قرمز روشن در استفراغ دیده شود یا اگر خون مدتی در معده بوده باشد، ممکن است استفراغ به رنگ قهوه  باشد. خون در مدفوع ممکن است ناشی از خونریزی در هر جای دستگاه گوارش باشد، از مری و معده گرفته تا روده بزرگ و مقعد. بواسیر یک علت شایع خون در کاسه در مدفوع است.

مدفوع سیاه و سفید، معمولاً نشانگر خونریزی از معده یا اثنی عشر است. مدفوع سیاه همچنین ممکن است به دلیل قرص آهن، بیسموت، پپتو-بیسمول و برخی غذاها باشد. اگر خونریزی داخلی باعث ریختن خون به داخل حفره گوارشی شود، با هر حرکتی می‌توان میزان قابل توجهی از درد را تجربه کرد، و شکم در  لمس سفت می‌شود.

اگر به طور ناگهانی خونریزی گسترده رخ دهد، ممکن است احساس ضعف، سرگیجه، ضعف، تنگی نفس یا درد شکم مانند گرفتگی یا اسهال داشته باشید. افزایش ضربان و افت فشار خون می‌تواند باعث ایجاد  شود. اگر خونریزی کند است و به مدت طولانی اتفاق می‌افتد ، امکان دارد که به تدریج احساس خستگی، بی حالی و تنگی نفس کنید. کم خونی می‌تواند اتفاق بیفتد و پوست شما کمرنگ تر به نظر برسد ممکن است سالمند تنها یک مورد از علائم را داشته باشد یا همه ی علائم را با هم نشان دهد:

 • خونریزی مخفی گوارشی؛ از علائم خونریزی معده که در آزمایشات اختصاصی مربوط به مدفوع تشخیص داده می‌شود. این نوع خونریزی بیشتر با علائمی نظیر کاهش وزن و کم خونی مزمن همراه ‌است.
 • علائم کم خونی؛ مانند خستگی زود هنگام، سیاهی رفتن چشم، درد قفسه سینه یا تنگی نفس میتواند از نشانه های خونریزی معده باشد.
 • مدفوع قیری و بدبو؛ این نوع مدفوع که ملنا نام دارد بر وجود خون حداقل به مدت ۱۴ ساعت در دستگاه گوارش دلالت می‌کند.
 • استفراغ خون روشن؛ این استفراغ همراه با موادی با زمینه قهوه‌ای نیز یکی از نشانههای خونریزی می باشد.
 • وجود خون قرمز روشن در مدفوع؛ این نشانه بیشتر مرتبط به خون ریزی قسمت تحتانی دستگاه گوارش است. اگر چه در خون ریزی‌های وسیع دستگاه گوارش فوقانی مثل زخم معده نیز چنین نشانه ای می‌تواند وجود داشته باشد.
 • علائم شوک و افت فشار؛ یکی از نشانه های از دست دادن شدید خون (بیش از یک لیتر خون در ۲۴ ساعت) است.
 • علائمی مثل افزایش ضربان قلب (تاکیکاردی)، تعریق، سبکی سر، رنگ پریدگی و تهوع نیز در اثر از دست دادن خون ممکن است ایجاد گردد

علت ایجاد خونریزی معده

زخم های گوارشی علت شایع خونریزی های داخل معده است. زخم معده، علت درد شکم شما است که می تواند باعث خونریزی شود.ممکن است یک زخم معده از باکتری های H.pylori دریافت کنید یا ممکن است از استرس، کافئین، سیگار کشیدن و مصرف الکل ایجاد شده باشد.

علت ایجاد خونریزی معده

یکی دیگر از علل شایع خونریزی داخل معده، گاستریت است که التهاب بافت معده است. گاستریت نیز ناشی از استرس، کافئین، مصرف سیگار و مصرف الکل است. هنگامی که پوشش معده شما متورم است، ضعیف تر و ضعیف تر می شود و حساسیت بیشتر و میل به پاره شدن دارد، که باعث خونریزی می شود. بعضی از داروها، مانند آسپرین یا ایبوپروفن، باعث ایجاد گاستریت می شوند.

انواع خونریزی معده

 • حاد: خونریزی شدید و ناگهانی معده که نشان‌ دهنده یک وضعیت اورژانسی است.
 • مزمن: خونریزی‌ای است که در طولانی مدت به صورت مکرر رخ می‌دهد.
 • مخفی: این نوع خونریزی در مقیاس ماکروسکوپی قابل مشاهده نیست، اما علائم آن از طریق آزمایشات معده و کاهش تعداد گلبول‌های خون، در آزمایش خون، مشخص می‌شوند.
 • آشکار: علائم این نوع خونریزی به صورت وجود خون در مدفوع یا ایجاد رنگ‌های غیر طبیعی در مدفوع، دیده می‌شوند. همچنین در این حالت ممکن است فرد خون بالا بیاورد.
 • مبهم: در این شرایط، ممکن است آندوسکوپی منبع خونریزی را تشخیص ندهد.

چه زمان به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر دچار شوک شدید، با اورژانس تماس بگیرید یا از دیگران کمک بخواهید. در صورت مشاهده خون در مدفوع یا استفراغ یا قیر مانند شدن مدفوع، حتماً به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت مشاهده سایر علائم خونریزی دستگاه گوارش، نیز با پزشک خود تماس بگیرید.

درمان خونریزی معده

اتمام این بیماری بستگی به علت و محل خونریزی دارد:

درمان دارویی برای خونریزی معده

در صورت خونریزی معده، معمولاً دارویی به نام مهار کننده پمپ پروتون برای سرکوب اسید معده، تجویز می‌شود. بعد از اینکه منبع خونریزی مشخص شد، پزشک تعیین می‌کند که آیا نیاز به ادامه مصرف PPI هست یا خیر. اگر زخم یا عفونت معده باعث خونریزی شده باشد، پزشک دارو‌هایی را برای درمان زخم یا عفونت معده تجویز می‌کند.

درمان خونریزی معده در حین آزمایشات تشخیصی

در طی آندوسکوپی معده یا لاپاراتومی، پزشک می‌تواند خونریزی معده را متوقف کند. پزشک می‌تواند با وارد کردن آندوسکوپ با روش‌های زیر، خونریزی را متوقف کند.

 • دارو‌هایی را به محل خونریزی تزریق کند.
 • محل خونریزی و بافت اطراف آن را با یک پروب حرارتی، جریان الکتریکی یا لیزر درمان کند.
 • رگ‌های خونی آسیب دیده را با باند یا گیره ببندد.

در طی آنژیوگرافی، رادیولوژیست می‌تواند دارو یا مواد دیگری را به رگ‌های خونی تزریق کند تا برخی از انواع خونریزی را متوقف کند.

جراحی برای درمان خونریزی معده

"جراحی

اگر فرد خونریزی شدید داشته باشد یا اینکه خونریزی متوقف نشود، پزشک باید برای قطع خونریزی عمل لاپاراسکوپی را انجام دهد. در این روش جراح برش‌های کوچکی روی شکم ایجاد می‌کند و از آن طریق دوربین و ابزار جراحی را به داخل شکم می‌فرستد. این روش به پزشکان کمک می‌کند تا سریعاً محل خونریزی را تشخیص دهند و آن را درمان کنند.

دیگر مقالات

تماس با ما