لیزر بواسیر یا جراحی همورودئید + هزینه جراحی با لیزر

فهرست مطالب

درمان بیماری هموروئید با لیزر روشی مدرن و موثر برای درمان بواسیر است که رگ های خونی متورم در  داخل و  اطراف مقعد و پایین رکتوم است. لیزر بواسیر  روشی  کم تهاجمی  است که از انرژی  لیزر برای  هدف  قرار دادن و کوچک کردن بافت هموروئیدی  استفاده می کند. بر خلاف  روش ‌های  جراحی سنتی که ممکن است  شامل  برش یا  برداشتن  بافت باشد، روش لیزر بواسیر مستقیما بر گره‌ های هموروئیدی تاثیر  می‌گذارد. در حالی که بافت ‌های اطراف را  تحت تأثیر  قرار  نمی دهد. این تکنیک با دقت و اثر بخشی بالا و  احتمال کمتری برای عود هموروئید در مقایسه با سایر درمان ‌های رایج  شناخته می شود.

بواسیر چیست؟

هموروئید (Hemorrhoid) ورید های متورم شده ای هستند که در قسمت پایین رکتوم و مقعد قرار دارند و شبیه به ورید های واریسی هستند. آنها را می توان به عنوان یک بیرون زدگی که در راست روده تشکیل می شوند و معمولا بدون درد هستند، شناسایی کرد. در برخی موارد ممکن است هموروئید خونریزی کنند و می توانند باعث ناراحتی، خارش و خونریزی شوند. به خصوص یک نوع خاص، هموروئید ترومبوز می تواند بسیار دردناک باشد و  به صورت توده های سفت در نزدیکی مقعد ظاهر شود. عواملی که در ایجاد هموروئید نقش دارند زور زدن در هنگام اجابت مزاج، نشستن طولانی مدت، یبوست یا اسهال مزمن، چاقی، بارداری و رژیم غذایی کم فیبر می باشند.

برای تشخیص این عارضه چندین  راه  وجود دارد. به طور مثال ممکن است پزشک یک معاینه فیزیکی، از جمله معاینه دیجیتال رکتوم، آنوسکوپی، یا سیگموئیدوسکوپی انجام دهند. در موارد شدید بیماری، روش های درمان مانند بستن نوار لاستیکی، انعقاد الکتریکی، انعقاد با مادون قرمز، اسکلروتراپی، هموروئیدکتومی (جراحی هموروئید) یا لیزر هموروئید ممکن است ضروری باشد. امروزه درمان هموروئید با لیزر یکی از درمان های بسیار محبوب می باشد که به علت کم خطر و بهبود سریع تر مورد توجه بسیاری از بیماران قرار می گیرد.

لیزر بواسیر چگونه است؟

لیزر درمانی برای هموروئید، یک  روش مدرن و  کم تهاجمی است که جایگزین موثری برای درمان های سنتی هموروئید است. این روش از  اشعه لیزر  برای هدف  قرار دادن مستقیم گره های هموروئیدی استفاده می کند که منجر به کوچک شدن و حذف نهایی آنها می شود. لیزر بواسیر بسته به شدت  بیماری  معمولا بین 30 دقیقه تا یک ساعت طول می  کشد و معمولا  تحت  بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می شود.

یکی از مزیت های کلیدی لیزر هموروئید این است که این روش ماهیت کم تهاجمی دارد که در مقایسه با سایر روش های جراحی اغلب منجر به بهبودی سریع تر و کم دردتر می شود. بیمارانی که تحت این روش قرار می گیرند معمولا درد و ناراحتی کمتری بعد از عمل را تجربه می  کنند. دقت لیزر آسیب به بافت ‌های اطراف را به حداقل می‌ رساند که به کاهش درد و بهبودی سریع ‌تر کمک می ‌کند.

پس از عمل لیزر بواسیر، بیماران معمولا در همان روز به خانه بر می گردند و اغلب می توانند در عرض چند روز فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. مدیریت درد به طور کلی با دارو های  بدون نسخه  قابل کنترل است و حرکات  روده ممکن است برای چند روز ناراحتی ایجاد کند، که برای این موضوع استفاده از دارو یا پماد های مخصوص مفید هستند. همچنین توصیه می شود از یک رژیم غذایی با فیبر بالا پیروی کنید و به خوبی هیدراته بمانید تا روند بهبودی آسان شود.

هزینه لیزر بواسیر چگونه محاسبه می شود

هزینه عمل بواسیر با لیزر بسته به عوامل مختلفی از جمله روش یا نوع دستگاه، دستمزد  پزشک و موقعیت جغرافیایی می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. به طور کلی، جراحی هموروئید با لیزر در مقایسه با سایر درمان‌ های هموروئید، گزینه گران‌ تری محسوب می‌ شود. توجه به این  نکته مهم است که اگر چه برخی از طرح‌ های بیمه درمانی ممکن است درمان‌ های لیزر هموروئید  را  پوشش دهند. اما ممکن است همیشه جراحی ‌های لیزری را پوشش ندهند که می ‌تواند بر هزینه ‌های نهایی بیمار تاثیر مهمی بگذارد.

هزینه بالای این روش به تکنولوژی مورد استفاده و  مزایای جراحی لیزری نسبت داده می شود (گزینه ای کمتر تهاجمی با زمان بهبودی سریعتر در مقایسه با روش های جراحی سنتی). بیماران باید با کار گزاران بیمه خود صحبت کنند تا بدانند چه چیزی تحت پوشش بیمه نامه آنها است.

برای درمان بواسیر با لیزر کجا مراجعه کنیم؟

برای درمان بواسیر با لیزر، افراد باید با یک جراح کولورکتال یا پروکتولوژیست صحبت  کنند. این فوق تخصص ها می توانند شدت بیماری را ارزیابی کنند، گزینه های درمانی موجود را مورد بحث قرار دهند و توصیه هایی را بر اساس مشخصات فرد به وی ارائه دهند. تعداد محدودی از مراکز معتبر مراقبت های بهداشتی، از جمله بیمارستان ها، مراکز جراحی سرپایی، و کلینیک های تخصصی، درمان های لیزری هموروئید را ارائه می دهند. هنگام انتخاب یک مرکز، توجه به عواملی مانند تخصص پزشکان، سابقه مرکز در انجام چنین اقداماتی و بررسی رضایت و وضعیت بیماران ضروری است.

درد بعد از عمل هموروئید با لیزر

پس از انجام عمل جراحی بواسیر با لیزر، بیماران به طور کلی در مقایسه با هموروئیدکتومی سنتی، درد کمتری را تجربه می کنند. این روش شامل استفاده از لیزر برای برش یا از بین بردن بافت هموروئیدی است که روشی کم تهاجمی و ملایم‌ تر است و آسیب کمتری به ساختار های زیرین وارد می ‌کند..

بیماران می توانند انتظار داشته باشند  که از عمل جراحی با کمترین ناراحتی هوشیار شوند و این تا حدی به دلیل بی حسی موضعی تزریق شده در ناحیه مقعد می باشد که طولانی اثر است. در صورت لزوم، دارو های ضد درد برای مدیریت درد تجویز می شود. معمولا به بیماران توصیه می شود برای تسکین هر گونه ناراحتی، حمام آب گرم و افزودن نمک اپسوم به حمام می تواند به کاهش درد کمک بیشتری کند.

اگر چه مدیریت درد معمولا پس از روش‌ های لیزر کم تهاجمی کاملا به کاهش درد کمک می کند، اما اولین حرکت روده پس از جراحی می‌تواند دردناک باشد. بنابراین، اغلب توصیه می شود از پمادهای مخصوص تا زمانی که ناحیه کمتر حساس شود، استفاده کنید. رعایت بهداشت مناسب برای کاهش خطر عفونت و کمک به روند بهبودی نیز بسیار مهم است.

عوارض احتمالی جراحی بواسیر با لیزر

در حالی که لیزر هموروئید به طور کلی به عنوان یک درمان ایمن و موثر برای درمان بواسیر در نظر گرفته می شود، مانند هر روش جراحی، خطرات و عوارض احتمالی خودش را دارد. این عوارض معمولا نادر هستند، اما آگاهی از آنها برای بیماران مهم است.

 • درد و ناراحتی: اگر چه جراحی لیزر بواسیر معمولا در مقایسه با جراحی ‌های سنتی درد کمتری را به همراه دارد، اما مقداری از ناراحتی و درد بعد از عمل طبیعی است.
 • خونریزی: مقداری خونریزی پس از جراحی هموروئید انتظار می رود، اما ممکن است در موارد نادر خونریزی بیش از حد رخ دهد.
 • عفونت: مانند هر روش جراحی دیگری، خطر عفونت در محل جراحی وجود دارد. بهداشت خوب و مراقبت مناسب از زخم برای به حداقل رساندن این خطر مهم است.
 • احتباس ادرار: مشکل در ادرار کردن پس از جراحی ممکن است رخ دهد که معمولا موقتی است.
 • تنگی مقعد: بافت اسکار تشکیل شده ممکن است منجر به باریک شدن کانال مقعدی شود که به تنگی مقعد معروف است.
 • عود بواسیر: همیشه این احتمال وجود دارد که هموروئید حتی پس از جراحی موفقیت آمیز عود کند.

دوران نقاهت بعد از لیزر بواسیر

دوره نقاهت پس از جراحی هموروئید با لیزر به طور کلی سریعتر است و در مقایسه با جراحی های بواسیر سنتی، ناراحتی کمتری را به همراه دارد. در اینجا برخی نکات مهم و ضروری دوران نقاهت بعد از لیزر را آورده ایم.

بهبودی فوری پس از جراحی

 بیماران معمولا به دلیل بی حسی موضعی با کمترین ناراحتی به هوش می آیند. اکثر آنها می توانند مدت کوتاهی پس از عمل بواسیر با لیزر، مرکز جراحی را ترک کنند، اگر چه برای رانندگی یا رسیدن به خانه به کمک نیاز دارند.

راهکارهای مدیریت درد

 درد بعد از عمل لیزر بواسیر معمولا با جراحی لیزر کمتر است. هر گونه ناراحتی اغلب می تواند به طور موثر با داروهای مسکن بدون نسخه کنترل شود. حمام های گرم برای تسکین ناحیه توصیه می شود. افزودن نمک اپسوم به حمام می تواند ناراحتی را بیشتر کاهش دهد.

کنترل مدفوع و حرکات روده

 اولین حرکت روده بعد از جراحی می تواند دردناک باشد. استفاده از نرم کننده های مدفوع معمولا توصیه می شود تا زمانی که ناحیه کمتر حساس شود. به بیماران توصیه می شود برای کاهش خطر عفونت و کمک به روند بهبود، بهداشت را رعایت کنند.

سطح انجام فعالیت

 زمان بهبودی لیزر بواسیر نسبتا سریع است و اکثر بیماران می توانند در عرض دو تا چهار روز به فعالیت های عادی بازگردند. با این حال، مهم است که از فعالیت های شدید و بلند کردن اجسام سنگین برای مدتی طبق توصیه پزشک خودداری کنید.

سایر نکات ضروری

 • ممکن است برای اطمینان از بهبودی مناسب و رفع هرگونه نگرانی، ویزیت های بعدی برنامه ریزی شود.
 • در حالی که بروز عوارض نادر است، بیماران باید از علائمی مانند خونریزی بیش از حد، درد شدید یا علائم عفونت آگاه باشند. در صورت بروز این موارد با پزشک خود تماس بگیرند.
 • اکثر بیماران به جراحی هموروئید با لیزر به خوبی پاسخ می دهند و عود هموروئید ندارند. ماهیت دقیق این روش به اطمینان از درمان موثر کمک می کند و احتمال آسیب رساندن به بافت های اطراف را کاهش می دهد.

نتیجه گیری

جراحی هموروئید با لیزر، یک گزینه درمانی مدرن و کم تهاجمی برای هموروئید، به دلیل اثربخشی، کاهش درد و زمان بهبودی سریع ‌تر در مقایسه با سایر روش های جراحی است. لیزر بواسیر از انرژی لیزر برای هدف قرار دادن و کوچک کردن دقیق بافت هموروئید استفاده می کند. در نتیجه آسیب بافت و ناراحتی کمتری در طول دوره بهبودی ایجاد می کند.

سوالات متداول

 • جراحی هموروئید با لیزر چقدر درد دارد؟

بیماران در مقایسه با جراحی های سنتی هموروئید درد کمتری را با لیزر بواسیر تجربه می کنند. هر گونه ناراحتی با داروهای مسکن بدون نسخه قابل کنترل است.

 • جراحی هموروئید با لیزر چقدر موثر است؟

جراحی هموروئید با لیزر به ویژه برای بیمارانی که به سایر درمان‌ها پاسخ خوبی نداده‌اند، بسیار مؤثر است. همچنین در مقایسه با برخی درمان های دیگر، میزان عود کمتری دارد.

 • آیا همه انواع هموروئید با لیزر قابل درمان است؟

جراحی لیزر می تواند برای هموروئید داخلی و خارجی موثر باشد، اما مناسب بودن برای هر مورد باید توسط یک پزشک متخصص یا جراح ارزیابی شود.

منابع:

https://medicahospitals.in/blog/worried-about-piles-heres-everything-you-need-to-know/

https://www.bangkokhospital.com/en/content/hemorrhoids-treated-by-laser

دیگر مقالات

التهاب معده یا گاستریت + درمان ورم معده

التهاب معده، که با نام گاستریت نیز شناخته می‌شود، حالتی است که در آن پوشش داخلی معده دچار التهاب می‌شود. این حالت می‌تواند به دلایل

تماس با ما